JET JWBS-14SFX 14" Steel Frame Bandsaw 1-3/4HP 115/230V
JET
Rp19,462,865.28
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
714400K
UPC:
Condition:
New
Availability:
In Stock
Adding to cart… The item has been added
DESCRIPTION
FEATURES
Over 13” Resaw capacity for cutting large pieces of wood, slicing veneers, and cutting book matched panels
Deeper table with a massive 360 sq in of cast iron work surface for greater work piece support
Heavy duty tubular steel welded construction
Dual 4” dust ports for maximum dust collection efficiency
Independently adjustable, upper and lower ball bearing blade guides
Convenient 115V AC outlet location for optional accessories